دوم آخرین ماه

درس یعنی چه؟

درس از ریشه مندرس می آید و مندرس یعنی استفاده بسیار زیاد از چیزی تا حدی که دیگر نتوان از آن استفاده کرد و درس هم همینطور است وقتی شما درسی آموختید آنقدر باید در آن غوطه ور شوید و تفکر کنید تا مندرس شود ( یاد کلاس روش تحقیق کیفی افتادم، محقق آنقدر باید در داده هایی که از منابع مختلف به دست می آورد بدون قضاوت شخصی و پیشداوری غوطه ورشود تا اطلاعات خود به سرانجامی برسند)

اصل ظلم بر نفس همین است که درسی گیرت بیاید اما مندرس نشود، یعنی درباره آن فکر نکنیم.

سرمایه انسان کشق و شهود است و انسانی مه به این سرمایه دت یافت تولید کننده علم می شود و نه مصرف کننده آن.

سوره حمد که به آن فاتحه الکتاب م یگویند یعنی یک جور دیباجه برای قرآن است،همین طور که در اول هر کتاب دیباجه ای وجود دارد، دیباجه قرآن هم سوره حمد است که در آن مضامین کل قرآن آمده به معنی برائت استهلال هست یعنی رویت هلال ماه نو

به سوره حمد سبع المثانی( امیدوارم درست نوشته باشم، هم می گویند یعنی هر هفت آیه آن مشرف یه کل قرآن است و تمام فهم های قرآن در آن است هر آیه این سوره خود فصلی از درس عرفان و حکمت است.

معنی رحمن: جز خدا کسی نمی تواند رحمن باشد یعنی کسی که رحمتش بر دشمنانش هم جریان دارد.

رحیم یعنی کسی که رحمتش به کسانی که دوستشان دارد می رسد و هر کدام از ما جوری رحیم هستیم.

جهنم: کوره جرم سوزی است نه آدم سوزی که این هم از رحمت خداوند می آید . گناهان باعث جرم هایی در نفس می شد که باید این جرم ها بسوزند و نفس سبک شود. نقطه ذوب جرم( با کسره روی ج بخوانید) جرم ها( با ضمه بخوانید) متفاوت است.

خدا را جوری عبادت کنید که گویا او را می بینید یا حد اقل جوری که مطمئن باشید او شما را می بیند.

تقوا همان کار نون وقایه را انجام می دهد.( واقعا به فکر آموختن زبان عربی افتاده ام)

تقوا یعنی کشیک نفس را دادن و نگذاریم نفس ما اعمال نیک مارا ضایع کند و جز شیعه علی (ع) هیچ کس نمی تواند این کار را انجام دهد.

تقوا: ایمان و عمل صالح به شرط مزد

ورع : تیمان و عمل صالح بدون شرط مزد...... عبودیت خالص

تن مرکب من است، بهشت مرتع این مرکب است اما راکب که نفس است پیش خدا می رود و این دو بعد بهشت است بهشت تن و بهشت من.

مثل نماز و روزه که دو بعد دارند بعد ظاهری که در نماز همان رو به قبله ایستادن با طهارت است و بعد معنوی آن معراج است که می گویند نماز معراج مومن است.

مالک یوم الدین یعنی چه؟؟؟

ملک از مالک جدا نیست و بود و نبود آن به مالک بستگی دارد، مالکیت خدا حقیقی است و مالکیت ما اعتباری و یه جورایی الکی( در این جای بحث کلی داشتم به داشته هایم که هی به آن ها می نازم فکر می کردم)

چقدر خوب است انسان سرمایه ای در این دنیا جمع کند که با مرگ اعتبارش تمام نشود و همیشه برای ما بماند مثل عمل صالح مه جز مملوکات ما می شود و در دنیا های بعدی هم با ما است و مثل ژن به ما منتقل می شود، به همین خاطر بعضی ها با خصلت خوب و مهربان و بردبار به دنیا می آیند و بعضی با خصلت بد و خسیس و شرور و این که هر کس در کجا در چه خانواده ای در چه شرایطی به دنیا می آید از سرمایه ای است که از دنیا قبل ( عالم ذر) با خود آورده است و کار های ما در این دنیا سرمایه هایی می شود که با خود به دنیا دیگر می بریم و چرخیدن بین دنیا ها که موازی هم هستند این قدر ادامه پیدا می کند تا پاک شویم و به سوی خدا رویم.

پس همین الان مملوکات خودرا در جهان بعد انتخاب کنید......

حالا که خدا مالک حقیقی یوم الدین است پس قیامت همین جاست، ما الان در متن قیامت هستیم اما لایه های حجاب نمی گذارند ببینیم، صراط در همین دنیاست که راه رفتن روی آن از راه رفتن روی لبه شمشیر سخت تر است آیا آماده هستیم؟ آیا در مسیر هستیم؟؟؟؟

توبه طیران ماست.

البته بحث خیلی پر بار تر بود و پیوستگی خوبی داشت من هم به علت سوال های زیادی که مطرح می شد نمی توانستم درست بنویسم و هم دخترک مدام وسط بحث چیزی می خواست و باید به او رسیدگی می کردم.

 

خدایا دعای حاملان عرش را شامل حال ما بگردان و ما را از تنگناها نجات ببخش

/ 10 نظر / 68 بازدید
مامان آریا

هنوز مطلب درسی رو نخوندم اما چه همسایه با حالی چه آدمهای خوبی پیدا می شن با چه دغدغه های خوبی ببین منظور من از انجام کار خاص تو طول زندگیم یکیش همین کارهاست ببین چه کار قشنگی کرده اون وقت من فقط شبم صبح مشه صبحم شب خاک تو سرم واقعا حالا فامیل اسناد چی بود؟

طهورا-همنفس طلبه

هو الکریم باسلام به به چه حرفهای قشنگی خصوصا در مورد تقوا یا اونچه در مورد جهنم گفتید . جالب بودند اسم استاد چی بود؟

مامان آریا

با توجه به مباحثی از این دست که قبلا شنیده یا خونده بودم می تونم بگم این استاده خیلی خوب و عالی هستش و یک روحانی در حد معمولی که در مراسم ها سخنرانی می کنند نیست و خدا رو شکر حرف برای گفتن خوب داره کلا بحث در عرفان و فلسفه بسیار شیرینه و اینایی که گفته واقعا خیلیییییییییییییییییییی نوشیدنیه عین شربت آدم دلش می خواد بخوره اینها همه غذای روح هستن که روح شبانه روز صدا میزنه که به من علم بده من غذا می خوام به من آگاهی بده من تشنه آگاهی هستم فهمیدن و بودن شرایطی در کشور برای اینکه مردم بتونن برن و لایه های اصلی وجودی خودشون رو آشنا بشن آزادی واقعی هست و اگر همین رو خیلی از مردم دنیا بدونن می فهمن که در واقع چه خیانت بزرگی داره بهشون میشه

مامان آریا

در کشورهای دیگه اینقدر آزادی های حیوانی همراه با انواع فیلم ها و تبلیغات ها و زرق و برق های دنیوی و تفریحات و بازیها و اقلام و .... جلو پای مردم گذاشته شده که اصولا اکثر مردم اونها در زندگیشون یک بار از خودشون نخواهند پرسید که : من کیستم؟ آمدنم بهر چه بود؟ البته در کشور ما هم که از اون خبرها نیست متأسفانه از کل ظرفیتی که میشه با ابزارهای خوبی که هست مردم رو آگاه کرد و آگاهی داد استفاده نمیشه من معترضم که چرا در کشور مذهبی ما اینهمه مردم نا آگاه از اصل و فلسفه زندگی در دنیا وجود داره ؟ چرا همه چیز در شهرهای بزرگ جمع شده ؟ چرا سازمان تبلیغات هر استان برنامه مدون آموزشی در اینگونه زمینه ها با دعوت از اساتید خوب انجام نمیشه؟ درسته بخشی از محقق شدن این هدف به خواستن و طالب بودن خود مردم برمیگرده و مشکل اصلی طالب نبودنه الان با این وضعیت وظیفه اصلی رو ما پدر و مادرها به عهده داریم که فرزندانی عاشق دونستن حقیقت پرورش بدیم فرزندانی که همیشه سوالی برای پرسیدن داشته باشن و از پرسیدن سیر هم نشن

مامان آریا

بله آقای جوادی آملی خیلیییییییییییییییییییییی فرد عاقل و فهمیده و عالمی هست چی شد رساله اش رو پیدا کردی؟ من صحبت های آقای جوادی رو هر وقت تو تی وی ببینم می شینم پاش خیلی غنی صحبت می کنه کاش کاش کاش مسیر زندگیم جوری رقم خورده بود که می تونستم پای درس اینها بشینم هر چند به نظرم من بهتره اول به چیزهایی که می دونم و یاد گرفتم و کم هم نیست عمل کنم بعد آرزوهای بزرگتر تو سرم بپرورم همش منتظرم بازنشست بشم برم سراغ کلاس و درس دینی

مسیر

همسایه سلام: دست به قلم می شوید آیا؟ هر جنس ایرانی خوب و فروشگاهی که می شناسید معرفی کنید. یک مجموعه از اجناس خوب و خوش قیمت و با کیفیت و حتا شیک! که امتحانش را پس داده، برای آن ها که رگ گردنشان برای حتا بیکار نشدن یک کارگر، شب عیدی می تپد! و یا هر تجربه ای از خرید کالای ایرانی، ورشکستگی و بیکار شدن کارگران یک تولیدی داخلی دارید و یا هر چیزی که شب عیدی بتواند بازار اجناس ترک و چینی و کره ای و هر دیار دیگری و برندهای معروف خارجی را کساد کند و در عوض چشم فرزندان کارگران به تعلیق درآمده ایرانی را به شادی نگاه پدر و مادر روشن کند، بنویسید. علی یارتان!

فاطمه همسر سید علی

سلام سادات خانم چه بحث خوبی بود ... ممنونم از اینکه علمی رو که یاد گرفتید رو با ما هم به اشتراک میزارید ... راستی چقدر خوب و پیوسته جزوه می نویسید ... مطالبتون کاملا طبقه بندی شده بود ...[قلب]

مامان آریا

زهرا جون می دونی چقدر حقیقت از عالم و فلسفه عالم و چقدر حرف در قران وجود داره که همه هم یا کتاب شده یا تدریس شده و همه هم به صورت صورت و کتاب وجود داره خوب حیفه ما بمیریم و یک بار اینها رو نخونیم و نشنویم گمراهی از جهل میاد از ندونستن اگر کتب و صوت وجود نداشت و می مردیم آدم ناراحت نمیشد اما خوب دلم می سوزه که بمیرم و هیچی یاد نگیرم می دونی خیلی هاشون ممکنه جهت عملی نداشته باشن ها فقط دونسته ای به دونسته ها اضافه میشه من دوست دارم اون دانسته ها رو بشنوم یکی از سوالهایی که درباره اعضاء و جوارح پرسیده میشه اینه که ما گوش رو دادیم حرف بشنوید چون غذای روح از طریق گوشه و حرف شنیدن ، پرسیده میشه که چقدر تلاش کردین حرف بشنوین ؟ من تشنه حرف شنیدنم و می دونم تو این مسئله تو از من بیشتر مشتاقی

رواق

سلام بر سیده بانو[گل] بابت تأخیرم عذرخواهی میکنم؛ البته من این مطلب رو چند شب قبل خوندم ولی نمی تونستم برای پرشین بلاگ نظر بذارم! بعدش هم وقت نشد تااااااا امشب؛ بسیار زیبا اشاره کرده بودین؛ ممنون که ما رو هم در خوندشون سهیم کردید؛ التماس دعا. پاینده باشید.

طلبه بانو

سلام علیکم اول از خدمت سیده بانوی عزیز عذرخواهی کنم. بعد از مدتها که به دلیل مشغله و البته بیشتر بی حوصلگی به وبلاگ سر نزده بودم، سر زدم و دیدم که ای دل غافل، شما پیام گذاشتید و مربوط به دو اسفند هم بوده. بلافاصله اومدم و مطلب دوم اسفندتون رو خوندم. بسیار بسیار جالب بود. لذت بردم مثل همیشه. اغلب مطالب تذکرات جدید و جالبی بود و قالب جدیدی هم داشت. علی الخصوص ماجرای مندرس شدن در درس که واقعا چیزیه که امثال من کم داریم! قدیم واقعا بدون توجه به مدرک و حواشی در دروس مندرس میشدند و نتیجه رو هم در تاریخ میبینیم. ولی امثال من...! جای تاسف داره. راستی، در مورد طلا «قابل توجه خودم بیشتر» روایتی خوندم در کتاب مفاتیج الحیاة آیت الله جوادی املی، از جد بزرگوار شما، که میفرمودند دو چیز زنان امت من رو هلاک میکنه، یکی از اونها طلا بود!!!!! البته قطعا داشتن طلا مد نظر نیس بلکه اینکه طلا فکر و زندگی رو مشغول کنه منظور نظر بوده..... گفتم شاید برای شما هم جالب و مفید باشه. التماس دعا سادات جان